Pokrzywa Indyjska (inaczej też: Forskolin, Forskolina, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Coleus forskohlii, Koleus)

Morwa biała
Pokrzywa Indyjska (inaczej też: Forskolin, Forskolina, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Coleus forskohlii, Koleus) to wieloletnia roślina, spotykana w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej od stuleci stosowany był w tradycyjnej medycynie hinduskiej jako guggul. Służył do leczenia układu krążenia, oddechowego, moczowego i bezsenności. We współczesnej medycynie Forskolina (wyciąg z pokrzywy indyjskiej) została odkryta w 1974 roku w Indiach gdzie przeprowadzono pierwsze badania skuteczności Forskoliny w procesie odchudzania.

Ziele te jest całkowicie bezpieczne, tak jak „nasza” zwykła pokrzywa. Ma jednak ona dużo bogatsze właściwości niż pokrzywa pochodząca z naszych łąk. W Polsce forskolina jest dostępna jedynie jako jej ekstrakt w tabletkach.

Właściwości lecznicze

Forskolina z wyglądu trochę przypomina naszą pokrzywę. Jednak zabarwienie jej liści jest zielono-fioletowe. Polska pokrzywa działa głównie leczniczo oraz oczyszczająco. Pokrzywa indyjska natomiast ma dużo więcej różnorodnych właściwości zdrowotnych.W ostatnim czasie zaczęto poświęcać pokrzywie indyjskiej coraz więcej badań. W roku 2014 i 2015 pojawiła się w 20 publikacjach w bibliotece Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia w USA. Jak wiadomo Stany Zjednoczone w dziedzinie badawczej nie mają sobie równych.

Według najnowszych badań substancje zawarte w pokrzywie indyjskiej powodują wytwarzanie enzymów przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej i pobudza trzustkę do produkcji insuliny. Dzięki temu ma udowodnioną skuteczność w redukowaniu wagi. Forskolin hamuje również w organizmie procesy zapalne i skutecznie redukuje ból.

W 1 kapsułce Forskolinu mieści się wystarczająca ilość aktywnej substancji, by w ciągu miesięcznej kuracji schudnąć nawet około 10 kg.

Pokrzywa indyjska ma także właściwości antyalergiczne. Została to również potwierdzone badaniami. Jak dowiedziono, forskolina ma świetny wpływ na osoby zmagające się z astmą. Ponadto jest pomocna przy chorobach takich, jak egzemy czy liszaje. Będzie to idealny suplement diety, dla osób, które chcą pobudzić organizm do walki z alergią. Pokrzywa indyjska dobrze rokuje w walce z chorobami nowotworowymi. Są w tej dziedzinie prowadzone badania. W informacjach z raportów można przeczytać, że po wprowadzeniu do zmienionej chorobowo tkanki nowotworowej, hamuje rozrost komórek rakowych.

WAŻNE: Forskolina nie ma w Polsce statusu leku, więc warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Co ważne, od wieków forskolina jest znana również jako lek na obniżenie ciśnienia. Rozszerza ona naczynia krwionośne, a co za tym idzie, skutecznie poprawia krążenie i dokrwienie serca. To właśnie dokrwienie naczyń krwionośnych powoduje, że forskolina obniża również ciśnienie krwi w oku, dzięki czemu bywa stosowana w problemach ze wzrokiem. Zostało to dowiedzione na kilku próbach badawczych jednego z akademickich badań naukowych.

Decydując się na naturalny suplement warto starannie wybrać jego jakość. My zapraszamy do naszego sklepu Enaturalnie.pl lub na nasze allegro – link znajduje się pod artykułem.

 

Zastosowanie

Pokrzywa indyjska ma szerokie działanie:

– przenika przez błony komórkowe i aktywuje produkcję cAMP, co skutkuje uwalnianiem większych ilości tłuszczów a więc również ich większym spalaniem w celach energetycznych,
– hamuje syntezę tłuszczów w komórkach tzw. tkanki tłuszczowej żółtej,
– intensywnie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej na skutek stymulacji procesu rozkładu składników budulcowych tkanki tłuszczowej (liolizy) z jednoczesnym umiarkowanym rozwojem tkanki mięśniowej, co sprzyja wzrostowi tzw. beztłuszczowej masy ciała
– aktywuje w komórkach tłuszczowych enzym lipazy hormonozależnej (HSL) w celu uwalniania tłuszczu zapasowego oraz jego transportu głównie do pracujących mięśni,
– pobudza procesy trawienne – stymulacja wydzielania min. kwasu solnego, pepsyny, enzymów trzustkowych,
– odpowiada za aktywowanie cyklu Krebsa (cyklu TCA) czyli końcowego etapu spalania metabolitów powstałych z rozkładu cukrów, białek i tłuszczów, bez produkcji kwasu adenozynotrójfosforowego ATP, źródła energii dla organizmu, z jednoczesnym spalaniem tłuszczu jako źródła energii dla pracujących mięśni poprzez stymulację wydzielania trójjodotyroniny (T3) do tkanek mięśniowych,
– pobudza termogenezę, czyli proces, którego celem jest wytworzenie ciepła z ATP dla utrzymania stałej temperatury ciała,
– stymuluje wydzielanie hormonów tarczycy,
– hamuje transport glukozy przez erytrocyty,
– pobudza trzustkę do wydzielania insuliny,
– zwiększa tempo przemian metabolicznych,
– stymuluje tarczycę do produkcji tyroksyny na podobieństwo do hormonu TSH (tyreotropiny)

Bibliografia:
http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/forskolina-pokrzywa-indyjska-dla-zdrowia-i-figury,3223627,art,t,id,tm.html

 

Cena od: 23.90 zł

 

Podsumowanie:
Pokrzywa Indyjska (inaczej też:  Forskolin, Forskolina, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Coleus forskohlii, Koleus)
Nazwa artykułu:
Pokrzywa Indyjska (inaczej też: Forskolin, Forskolina, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Coleus forskohlii, Koleus)
Opis:
Pokrzywa Indyjska (inaczej też: Forskolin, Forskolina, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Coleus forskohlii, Koleus) to wieloletnia roślina, spotykana w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej od stuleci stosowany był w tradycyjnej medycynie hinduskiej jako guggul.
Autor:

Wpis dodany dnia 16 listopada 2015 godzina 22:51 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.