Czystek (Cistus Incanus)

Cistus April 2008-3
Czystek jest krzewem należącym do rodziny czystkowatych. Rośnie w naturalnych warunkach. Swoim występowaniem ograniczony jest do basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. W Polsce jest jedynie uprawiany. Czystek wymaga gleby bogatej w magnez. Takie gleby są właśnie w krajach Europy południowej. Jest tam nazywany różą skalną. Doskonale wzrasta w porośniętym niskim buszem krajobrazie makii. Jako wiecznie zielony krzew dorasta do wysokości jednego metra. Kwiaty ma delikatne o pogniecionych płatkach. Roślina wydziela przyjemny żywiczny zapach.

Czystek ma swoje miejsce ważne w historii medycyny naturalnej. Znajomość leczniczych właściwości czystka sięga IV w. p.n.e. W starożytności wykorzystywano go do leczenia trudno gojących się ran, a wzmianka o nim pojawia się w Piśmie Świętym. Można go tam odnaleźć jako ladanum (z jęz. hebrajskiego) bądź też „Rose of Sharon”, który jest jednym z 12 olejków biblijnych. Obecnie jest cenionym zielem leczniczym stosowanym nawet w boreliozie.

Surowiec leczniczy

Z dziko rosnących krzewów, odcinane są kwiaty oraz gałązki i od razu, na miejscu suszone są w zadaszonych, otwartych po bokach drewnianych budowlach, podobnych do stodół. W nich rośliny są chronione przed wilgocią, a świeża bryza od morza zapewnia stale wentylacje w trakcie suszenia.

Właściwości lecznicze

Ziele czystka zawiera:
– polifenole (największe bogactwo polifenoli z roślin europejskich)
– taniny
– cyneol
– limon
– eugenol

Czystek to jeden z najbogatszych źródeł polifenoli jaki dała nam matka natura. Związki fenolowe należą do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka. Polifenole są 100-krotnie skuteczniejsze i efektywniejsze od witaminy C oraz 25-krotnie od witaminy E. To sprawia, że czystek posiada właściwości antyseptyczne, antybiotyczne i wzmacniające organizm. Dzięki różnorodności związków polifenolowych jest bardzo skuteczny w wielu poważnych schorzeniach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, nawet nowotworach.

Zastosowanie

Lecznicze działanie Ziela Czystka:
– przeciwirusowo
– przeciwzapalnie
– przeciwbakteryjne
– przeciwzakrzepowe
– przeciwgrzybiczo
– antyhistaminowo
– antybiotyczne
– odtruwająco
– zapobiega chorobie niedokrwiennej serca
– opóźnia procesy starzenia
– leczy infekcje żołądkowo-jelitowe
– wychwytuje i usuwa wolne rodniki
– zapobiegają uszkodzeniom komórek DNA
– wychwytuje i usuwa wolne rodniki
– zmniejszają reakcje alergiczne
– zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca
– opóźniają procesy starzenia
– wpływa pozytywnie na jakość życia

Jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli – związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka.

Wskazania

– infekcje wirusowe
– infekce bakteryjne
– infekcje grzybiczne
– przeciwzakrzepowo
– podniesienie odporności organizmu
– ochrona układu krążenia
– choroba nowotworowa
– alergie
– zatory, zakrzepy krwi
– oczyszczania cery, płukania gardła
– nadciśnienie
– dusznica bolesna
– odmrożenia
– cukrzyca
– nowotwory
– trądzik
– atopowe zapalenie skóry

Lecznicza moc czystka jest przydatna w przypadku grypy, przeziębienia i ostrego zapalenia migdałków. Stosuje się także przy stanach zapalnych, infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Czystek działa silnie odtruwająca na cały organizm, dzięki bogactwu polifenoli. Jest skuteczny w leczeniu boreliozy oraz pomaga przy chorobach nowotworowych, chorobach żołądka i jelit, kandydozie oraz infekcjach grzybiczych.

Czystek jest zielem o naprawdę szerokim zastosowaniu a przy tym bardzo skutecznym. Jest polecany, a wręcz niezastąpiony w eliminowaniu różnego rodzaju niedoskonałości cery spowodowanymi trądzikiem czy atopowym zapaleniu skóry. Niemieccy leśnicy stosują tę roślinę w profilaktyce przeciw kleszczowej. Podawany jest także zwierzętom domowym. Co najważniejsze nie udokumentowano żadnych działań ubocznych, więc mogą go przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące.

Jedna roślina, a tyle korzyści!

Sposoby przygotowania

Napar:
1 płaską łyżkę na filiżankę zalewamy wrzącą wodą. Nastepnie trzymamy pod przykryciem do 10 min.

Odwar:
Około 10 g (3 łyżki stołowe) ziela Cistus zalewa się 300-320 ml wody i gotuje 5 minut, odstawia na 20 minut i przecedza. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie, 80 – 100 ml (literatka) 3-4 razy dziennie.

Bibliografia:
“Czystek zdrowie i piękno dzięki jednej roślinie”- dr Günter Harnisch
Internet: www.farmacjaija.pl

Galeria

Cistus × incanus Sunset (4777942947)
Cistus incanus Banditaccia
Cistus incanus Necropoli della Banditaccia

Cena od: 8.30 zł

Podsumowanie:
Czystek (Cistus Incanus)
Nazwa artykułu:
Czystek (Cistus Incanus)
Opis:
Czystek jest krzewem należącym do rodziny czystkowatych. Rośnie w naturalnych warunkach. Swoim występowaniem ograniczony jest do basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. W Polsce jest jedynie uprawiany. Czystek wymaga gleby bogatej w magnez.
Autor:

Wpis dodany dnia 24 lipca 2014 godzina 11:13 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.