Łamliwe paznokcie – Zapalenie Macierzy Paznokcia

Łamliwe paznokcie

Łamliwość paznokci to częsty problem wielu kobiet (głównie), szczególnie problematyczny gdyż ich stan jest wyznacznikiem schludności danej osoby. Zadbane dłonie i paznokcie świadczą o wysokiej higienie osobistej oraz mogą być istotnym „atrybutem” dla płci przeciwnej. Jak zioła mogą pomóc również z tym problemem opisuję poniżej, ale w pierwszej kolejności warto zapoznać się z przyczynami (jako wskazówka czego należy się wystrzegać) – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Najczęstsze przyczyny

  • niedobór protein (białka)
  • zbyt mała ilość substancji tłuszczowych
  • nadczynność tarczycy (odpowiada za całą gospodarkę hormonalną)
  • niedobór witamin A, B, C, E
  • niedobór krzemu, cynku i magnezu
  • szkodliwe działanie detergentów (używać rękawic)
  • styczność z benzyną i substancjami zasadowymi (używać rękawic)
  • zbyt częste stosowanie zmywaczy do paznokci (unikać tych z acetonem)
  • niewłaściwa pielęgnacja dłoni i paznokci

Jak sobie pomóc ziołami?

1. Zapalenie macierzy paznokcia
Przy zapaleniu pomocny jest ślaz, 50 gram nastawiamy z wodą na noc (na zimno). Na drugi dzień przed pójściem spać, należy podgrzać i wykąpać stopy oraz dłonie przez 20 minut. Ten sam wyciąg o ile będzie przechowywany w zimnym miejscu, można użyć 2-3 razy.

2. Zapalenie paznokcia
Paznokieć, który jest w stanie zapalnym należy smarować maścią z nagietku, a po nasmarowaniu dodatkowo kładziemy okład z ziół szwedzkich.

3. Łamliwe lub uszkodzone paznokcie
Aby wyleczyć łamliwe lub uszkodzone paznokcie należy wcierać w nie sok z cebuli albo sok z jaskra. Dla uproszczenia można cebulę zwyczajnie przekroić na pół i nacierać nimi paznokcie. W przypadku jaskrów najlepiej poszukać ich na brzegach lasów i łąk. Rozcinamy grubą i zaokrągloną łodygę, a następnie sokiem nacierać paznokcie.

Uprzedzam, że jednorazowe natarcie nie wystarczy – także proces trzeba powtarzać wielokrotnie.

Podsumowanie:
Łamliwe paznokcie – Zapalenie Macierzy Paznokcia
Nazwa artykułu:
Łamliwe paznokcie – Zapalenie Macierzy Paznokcia
Opis:
Łamliwość paznokci to częsty problem wielu kobiet (głównie), szczególnie problematyczny gdyż ich stan jest wyznacznikiem schludności danej osoby. Zadbane dłonie i paznokcie świadczą o wysokiej higienie osobistej oraz mogą być istotnym „atrybutem” dla płci przeciwnej.
Autor:

Wpis dodany dnia 3 listopada 2012 godzina 18:56 do kategorii Choroby a Zioła. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.