Atonia Pęcherza

Atonia PęcherzaAtonia pęcherza (nietrzymanie moczu) to najprościej piszcząc niezdolność do utrzymania moczu. Osoba cierpiąca na te schorzenie nie ma praktycznie żadnego wpływu na to kiedy i gdzie się wypróżni. Zazwyczaj cierpią na nią osoby, które przekroczyły 60 rok życia (przeważnie kobiety).

Najczęstsze przyczyny choroby
– osłabienie mięśni zwieraczy cewki moczowej (np. po porodzie),
– skutki uboczne stosowania niektórych leków (np. przeciwbólowych),
– infekcje i choroby dróg moczowych (np. zapalenie pęcherza),
– wrodzone wady i zniekształcenia dróg moczowych,
– następstwa po udarze mózgu lub rdzenia kręgowego, chorobie Parkinsona.

Jak leczyć? Oczywiście ziołami o ile nie są to wady wrodzone. W tym wypadku zazwyczaj wymagane jest leczenie operacyjne.

Poniżej zamieszczam kilka sprawdzonych sposobów. Należy pamiętać o systematyczności jeżeli efekty mają być zadowalające.

Herbata z przywrotnika pospolitego – jako środek wewnętrzny

Należy pić drobnymi łykami cztery szklanki gorącej herbaty z przywrotnika. Oczywiście dawka powinna być rozłożona w ciągu dnia na kilka mniejszych herbat.

Jak przygotować?
Do szklanki (250 ml) wsypać łyżeczkę ziół, zalać wrzącą wodą i pozostawić na chwilę do naciągnięcia.

Wyciąg z tasznika – jako środek zewnętrzny

Wyciąg należy wcierać kilka razy dziennie w okolice pęcherza – powoduje to poprawienie napięcia mięśniowego.

Jak przygotować?
Łodygi i kwiaty tasznika drobno pokroić, a następnie wypełnić nimi butelkę po samą szyjkę. Zalać ~40% wódką i pozostawić na 10 dni w słońcu lub innym ciepłym miejscu.

Ciepłe półkąpiele z krwawnika i skrzypu

Jako uzupełnienie kuracji 3 razy w tygodniu należy robić półkąpiele z krwawnika i skrzypu.

Jak przygotować?
Przyszykować 100 g ziół i zalać zimną wodą. Następnego dnia podgrzać i zrobić 20 minutową półkąpiel. Zioła można jeszcze dwukrotnie zalać.

Półkąpiele z dodatkiem soli kuchennej

W tym schorzeniu mogą również pomóc gorące półkąpiele z dodatkiem garści soli kuchennej. Kąpiele stosować wieczorami do momentu, aż ustąpią problemy w pracy pęcherza.

Bibliografia:
Treben M., Apteka Pana Boga, Warszawa 1992

Podsumowanie:
Atonia Pęcherza
Nazwa artykułu:
Atonia Pęcherza
Opis:
Atonia pęcherza (nietrzymanie moczu) to najprościej piszcząc niezdolność do utrzymania moczu. Osoba cierpiąca na te schorzenie nie ma praktycznie żadnego wpływu na to kiedy i gdzie się wypróżni. Zazwyczaj cierpią na nią osoby, które przekroczyły 60 rok życia (przeważnie kobiety).
Autor:

Wpis dodany dnia 14 lipca 2011 godzina 20:46 do kategorii Choroby a Zioła. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.