Zioła czyli zdrowie w doniczce

Zioła w doniczce

Już od niepamiętnych czasów wykorzystujemy i znamy lecznicze działanie ziół. Sposoby stosowania i przyrządzania ziołowych preparatów przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Najstarsze przepisy i recepty na terapie ziołowe pochodzą ze starożytnego Egiptu, Chin i Indii. Przywiezione do Europy wraz z przyprawami stały się bardzo popularne. Zaczęły być uprawiane przez mnichów w przyklasztornych ogrodach. Mnisi jako pierwsi poznali je, opisali ich lecznicze właściwości i stworzyli na ich podstawie medykamenty.
Współcześnie, pomimo zaawansowanych technologii i postępu medycynie, powracamy do starych sposobów leczenia.

Dlaczego warto stosować zioła?

Są przede wszystkim łagodne i bezpieczne, także dla dzieci. W odróżnieniu od leków wytwarzanych chemicznie nie gromadzą się w organizmie. Nie niszczą delikatnej flory bakteryjnej, która jest w naszym przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko wywołują skutki uboczne. Czego nie można powiedzieć o tradycyjnych terapiach.
Nasz kuchenny parapet może łatwo zmienić się w podręczną apteczkę, pełną naturalnych leków. Oprócz ziół można z powodzeniem uprawiać też rośliny przyprawowe. Ziołowy ogródek na parapecie będzie spełniał walory zdrowotne ale też estetyczne. Rośliny odświeżą kuchenne powietrze i dostarczą materiału do naszych kulinarnych arcydzieł.

Zioła lecznicze zawierają substancje biologiczno czynne. Mają wiele sfer działania na ludzki organizm. Pobudzają mechanizmy odpornościowe organizmu, dostarczają witamin i składników mineralnych oraz ułatwiają przyswajanie składników pokarmowych.

Jakie gatunki roślin zielnych i przyprawowych wybrać?

Jeżeli chodzi o zioła wybierzmy te, które zazwyczaj stosujemy. Najbardziej popularne gatunki ziół to mięta, melisa i szałwia. A z roślin przyprawowych największym powodzeniem cieszą się bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn i pietruszka naciowa. By móc uprawiać rośliny zielne i przyprawowe musimy kupiś doniczki (najlepsze są ceramiczne, koniecznie z dziurkami na spodzie) oraz odpowiednią ziemię (można wykorzystać gotowe mieszanki na bazie torfu i ziemi proponowane przez sklepy ogrodnicze). Nie stosujmy chemicznych nawozów. Chodzi nam przecież by było smacznie, zdrowo i ekologicznie.

Niektóre zioła nie lubią towarzystwa więc sadzimy każdy gatunek w osobnej doniczce. Najbardziej odpowiednią porą roku na rozpoczęcie hodowli jest wiosna. Chociaż rośliny rosnące w pomieszczeniach mogą być sadzone o każdej porze roku. Sklepach ogrodniczych można zakupić gotowe sadzonki lub nasiona. Wybierzmy, na miejsce uprawy, dobrze oświetlone okna, gdyż większość roślin lubi słońce.

Mini ogródek ziołowy możemy z powodzeniem założyć na balkonie. Sadzimy wtedy swoje ulubione gatunki ziół w skrzynkach. Zadbajmy jednak, by nasze uprawy nie sprawiały kłopotów sąsiadom. Chodzi o kapiącą wodę, opadające liście i kwiaty, a także zasłaniające widoczność rośliny.

Zioła tak jak inne rośliny wymagają od nas opieki. Te hodowane na balkonie muszą być regularnie podlewane, a w okresie jesiennym, tuż przed przymrozkami powinny być przeniesione do pomieszczenia. Minimum zaangażowania przyniesie niewiarygodne efekty. Rośliny będą mieć zastosowanie praktyczne i estetyczne.

Alternatywnym miejscem by uprawiać te pożyteczne rośliny jest kuchnia. Posadzone w ozdobnych doniczkach będą miały nie tylko walor estetyczny ale także praktyczny, będą zawsze pod ręką.

Ziół, których nie powinno zbraknąć w domowej apteczce:

  • Mięta pieprzowa – roślina wieloletnia, szybko rozrasta się, a jej liście o specyficznym zapachu nadają się na herbatkę. Naparu używa się przy problemach trawiennych, braku apetytu, chorobach żołądka. Inhalacje naparem mięty łagodzą katar i przynoszą ulgę w przeziębieniu.
  • Rumianek – roślina jednoroczna. Lecznicze właściwości mają koszyczki kwiatowe, z których przyrządza się napar. Herbatka z rumianku łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła. Przemywanie skóry niemowląt i małych dzieci działa przeciwzapalnie. Jest też sprawdzonym środkiem przy problemach żołądkowych.
  • Melisa – roślina wieloletnia. W ziołolecznictwie stosowane są jej listki. Z ziela melisy przygotowuje się napary i herbatki, które mają właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Polecana jest jako łagodny środek uspokajający dla dzieci.

Warto pamiętać, że organizm dziecka i osoby starszej jest bardzo wrażliwy na leczenie lekami syntetycznymi. Dobrze jest zamieniać taką terapię na leczenie ziołami.
Leki syntetyczne (chemiczne wytworzone) pozostawiają w organizmie substancje, które obciążają nerki, wątrobę i żołądek. W przeciwieństwie do leków chemicznych, zwłaszcza takich jak antybiotyki, kuracje ziołowe nie niszczą dobroczynnej flory bakteryjnej żyjącej w przewodzie pokarmowym. Hodujmy swoje zioła i sięgajmy po nie zamiast używać sztucznie wytworzonych substancji chemicznych.

Mimo wszystko pamiętajmy też, że to co zdrowe stosowane niewłaściwie może nam zaszkodzić dlatego każdą kurację warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Podsumowanie:
Zioła czyli zdrowie w doniczce
Nazwa artykułu:
Zioła czyli zdrowie w doniczce
Opis:
Już od niepamiętnych czasów wykorzystujemy i znamy lecznicze działanie ziół. Sposoby stosowania i przyrządzania ziołowych preparatów przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Najstarsze przepisy i recepty na terapie ziołowe pochodzą ze starożytnego Egiptu, Chin i Indii.
Autor:

Wpis dodany dnia 11 października 2012 godzina 22:28 do kategorii O Ziołach, Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.