Widłak Goździsty (Lycopodium clavatum)

Lycopodium clavatum 151207Widłak goździsty jest podobną do mchu, wiecznie zieloną rośliną z rodziny widłakowaych o czołgających się pędach o długości 1-2 metrów przytwierdzonych do podłoża cienkimi korzonkami. Z pędów wyrastają rozgałęziające się łodyżki długości 7-10 cm. Latem czteroletnie rośliny wykształcają żółtawe kłoski zawierające zarodniki zwane też pyłem widłakowym. Powszechnie nazywany jest jako babimór, czołga, kołtun, niedźwiedzia łapa, morzybab, warkocznica, włóczęga. Rośnie na całym świecie w klimacie umiarkowanym. W Polsce zazwyczaj występuje na niżach i górach. Zwłaszcza wysokopiennych lasach i na brzegu lasów. Po wycięciu lasów rośliny żółkną i giną ponieważ działanie słońca traci swoją żywotność.

W Polsce oraz innych krajach jest pod ochroną, dlatego można go kupić jedynie w aptekach lub sklepach zielarskich. Duże hurtownie sprowadzają widłak z krajów północnych co gwarantuje jego dobrą jakość.

Widłak zawiera rad dzięki czemu można go łatwo odróżnić od mchów dzięki długim powrozowatym pędom i kłoskom z żółtymi zarodnikami.

Zastosowanie

Składniki widłaka pomagają leczyć:
– artretyzm
– reumatyzm (nawet w przypadku deformacji stawów)
– chroniczne zaparcia
– hemoroidy
– schorzenia układu moczowego
– schorzenia narządów płciowych
– bóle i schorzenia jąder
– kolkę nerkowa
– tworzenie piasku nerkowego
– zapalenie i marskość wątroby (jest niezastąpiony w leczeniu nowotworów tego narządu)
– nocne duszności
– skurcze mięśni
– nadciśnienie
– skurcze powodowane przez duże blizny
– odleżyny (posypuje się delikatnie zarodnikami widłaka)

U osób cierpiących na biegunki zalecana jest ostrożność gdyż istnieje ryzyko skurczu jelit.

Sposoby przygotowania

Herbatka:
Jedną płaską łyżeczkę widłaka zalać 0,25 L gotującej się wody i zostawić na chwilę do naciągnięcia. Pić łykami jedną szklankę dziennie rano 30 minut przed śniadaniem (na czczo). W przypadku marskości wątroby i złośliwych nowotworów pić dwie szklanki dziennie.

Poduszeczki z widłakiem (na okłady):
Woreczek np. bawełniany wypełnić suszonym widłakiem (od 100 do 300 g widłaka w zależności od wielkości okładanego miejsca). Przykładać doraźnie oraz na noc na bolące miejsca. Poduszeczka zachowuje swoje właściwości przez 12 miesięcy.

Można stosować również półkąpiele.

Bibliografia:
Treben M., Apteka Pana Boga, Warszawa 1992

Galeria

Lycopodium clavatum-annotinum nf

Widłak goździsty (rysunek)
LycopodiumClavatum
Lycopodium clavatum (staghorn clubmoss)

Cena od: 4.65 zł

Podsumowanie:
Widłak Goździsty (Lycopodium clavatum)
Nazwa artykułu:
Widłak Goździsty (Lycopodium clavatum)
Opis:
Widłak goździsty jest podobną do mchu, wiecznie zieloną rośliną z rodziny widłakowaych o czołgających się pędach o długości 1-2 metrów przytwierdzonych do podłoża cienkimi korzonkami.
Autor:

Wpis dodany dnia 12 lutego 2013 godzina 23:15 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.