Pokrzywa Zwyczajna (Urtica dioica)

Pokrzywa ZwyczajnaPokrzywa zwyczajna należy do rodziny pokrzywowatych. Niestety przez większość ludzi uznawana i traktowana jest jako niepotrzebny chwast gdyż nie mają świadomości o jej cudownych właściwościach leczniczych. Gdyby ludzie zdawali sobie sprawę z jej mocy leczniczych nie uprawialiby nic innego. Jest to roślina bardzo trwała i mało wymagająca. Rośnie zwyczajowo na polanach leśnych, przy drogach, w sadach, pod płotami i budynkami. Bardzo łatwo ją rozpoznać po dotknięciu gdyż pokryte są parzącymi włoskami. Osiąga średnio 1,5 metra wysokości, ma czworokanciastą, łykowatą łodygę, liście ciemnozielone ząbkowane, a kwiaty zielone. Kwitnie w okresie od czerwca do listopada, a surowcem zielarskim są głównie liście i korzenie.

Liście i korzenie zawierają:
– Sole mineralne (12,5-18,5%) wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, krzem,
– Karotenoidy,
– Flawonoidy,
– Kwasy organiczne (krzemowy i mrówkowy),
– Chlorofil (0,8%),
– Serotoninę,
– Histaminę,
– Witaminy A, C, B2, K,
– Garbniki,
– Kwas pantotenowy,
– Olejek eteryczny,
– Acetylocholinę.

Liście – jak zbierać i suszyć:
Liście zbieramy od maja do września. Suszyć w cieniu i przewiewie, rozłożyć w formie cienkiej warstwy aby nie zbrunatniały.

Zastosowanie

Lecznicze składniki pokrzywy pomagają na:
– Wypryski,
– Bóle głowy,
– Tworzenie piasku nerkowego,
– Choroby nerek,
– Podwyższony poziom cukru we krwi,
– Choroby i zapalenia dróg moczowych,
– Zatrzymanie moczu,
– Schorzenia wątroby i dróg żółciowych,
– Choroby śledziony,
– W zwyrodnieniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych,
– Skurcze i wrzody żołądka,
– Wrzody jelita,
– Choroby wirusowe i bakteryjne,
– Stany znużenia i wyczerpania,
– Blednice, niedokrwistość, anemie,
– Choroby krwi,
– Białaczkę,
– Alergie (w tym katar sienny),
– Choroby artretyczne i reumatyczne,
– Rwę kulszową, lumbago, zapalenie nerwów,
– Wypadanie/przerzedzanie włosów,
– Zwężanie naczyń wieńcowych.

Sposoby przygotowania

Napar z liści pokrzywy:
Napar przyrządzamy w proporcjach – 2 łyżki suszonych liści na szklankę wrzątku i po 10 minutach odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance między posiłkami.

Napar z korzeni pokrzywy:
Napar przyrządzamy w proporcjach – pół łyżki suszonych korzeni na szklankę wrzątku i po 10 minutach odcedzić. Napar używać do płukania gardła i do irygacji, także przeciw łupieżowi, wypadaniu włosów i łojotokowi. Korzenie mają właściwości ściągające i rozszerzające kapilary powodując lekkie przekrwienie.

Sok z pędów pokrzywy:
Sok przygotowujemy wiosną z młodych pędów pokrzywy. Pędy należy zmiksować w mikserze lub sokowirówce następnie odcedzić. Pić od 1-2 łyżek do pół szklanki dziennie przez dwa tygodnie.

Nalewka z pędów pokrzywy:
Nalewkę przygotowujemy z z korzeni wykopanych wiosną lub jesienią. Korzenie należy starannie umyć, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę. Butelkę wypełnić 40% wódką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.

Kąpiel nóg w roztworze z pokrzywy:
Dwie garście świeżych i dobrze umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia grzać do zagotowania. Gorący roztwór nalać do miski i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Zioła pozostawić w wodzie i nie odcedzać. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

Mycie głowy roztworem z pokrzywy lub korzeni:
Roztwór z pokrzywy – 8 do 10 garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać w garnku 5 litrami wody i na małym ogniu podgrzewać do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia.
Roztwór z korzeni – 4 garście korzeni zalać zimną wodą i pozostawić na noc. Na drugi dzień podgrzać do wrzenia i pozostawić na 10 minut do naciągnięcia.
Do mycia głowy w tym wypadku używać mydła do prania.

Bibliografia:
Treben M., Apteka Pana Boga, Warszawa 1992
Gumowska I., ziółka i my, Warszawa 1984

Galeria

Illustration Urtica dioica0 clean
Pokrzywa zwyczajna (rysunek)
Brandnetel Grote
Pokrzywa zwyczajna
Urtica dioica feuille2
Pokrzywa zwyczajna (liść)

 

Cena od: 3.29 zł
Podsumowanie:
Pokrzywa Zwyczajna (Urtica dioica)
Nazwa artykułu:
Pokrzywa Zwyczajna (Urtica dioica)
Opis:
Pokrzywa zwyczajna należy do rodziny pokrzywowatych. Niestety przez większość ludzi uznawana i traktowana jest jako niepotrzebny chwast gdyż nie mają świadomości o jej cudownych właściwościach leczniczych. Gdyby ludzie zdawali sobie sprawę z jej mocy leczniczych nie uprawialiby nic innego.
Autor:

Wpis dodany dnia 14 lipca 2011 godzina 21:13 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.