Jemioła Pospolita (Viscum album)

Jemioła pospolita
Jemioła Pospolita (Viscum album) to z rodziny sandałowcowatych. W Polsce występuje bardzo powszechnie. Jest to roślina półpasożytnicza – pasożytuje przy pomocy ssawek wrastających przez korę aż do drewna, na drzewach liściastych, świerkach i jodłach. Na drzewie tworzy kuliste kępy, liście są zimotrwałe, skórzaste, barwy żółtozielonej. Owoce przypominają jagody w kolorze białawym, nieco szkliste o śluzowatym miąższu (nasiona są lepkie). Rozsiewana jest dzięki ptakom gdyż nasiona nie kiełkują ani w glebie ani w wodzie. Ptaki wcierają nasiona dziobem w gałęzie lub niestrawione wydalają z kałem. Jemioła od bardzo dawna jest cenioną rośliną leczniczą. Dawni druidzi (kapłani celtyccy) uważali ją za dar niebios i środek na wszelkie choroby. Surowcem leczniczym są liście i małe gałązki, które tnie się na małe kawałki i suszy. Zbiera się je od początku października do połowy grudnia oraz w marcu i kwietniu (zebrane w innych miesiącach nie mają właściwości leczniczych). Za najsilniej działająca uważa się te rosnącą na dębach i topolach, ale na pozostałych również ma właściwości lecznicze. Należy uważać na owoce jemioły gdyż zjedzone mogą być trujące natomiast w formie maści skutecznie pomagają przy odmrożeniach.

Właściwości lecznicze:

Liście i gałązki zawierają (składniki mogą się różnić w zależności od drzewa):
– Kwasy organiczne (kwas kawowy, ferulowy, betulinowy, oleanowy, ursolowy),
– Trójterpeny,
– Wiskotoksyny (0,05–0,1%),
– Syrengininę,
– Glikozydy,
– Flawonoidy,
– Aminy (cholina, histamina).

Ziele jemioły ma działanie moczopędne i uspokajające. Zwiększa częstotliwośc skurczów serca i rozszerza naczynia krwionośne. Ponieważ zawiera lektyny i wiskotoksyny, niszczy tym samym komórki nowotworowe i pobudza układ odpornościowy.

Zastosowanie

Herbatę z gałęzi i liści jemioły stosuje się przede wszystkim:

– Jako środek pobudzający przemianę materii,
– W leczeniu cukrzycy (ma bardzo dobry wpływ na trzustkę; na tyle dobry, że w wyniku ciągłego picia herbatki usuwana jest przyczyna cukrzycy)
– W leczeniu przewlekłych chorób przemiany materii,
– W przypadkach zakłócenia równowagi hormonalnej,
– Jako środek przeciwko zwapnieniu tętnic,
– Przy udarze mózgu (raczej nie dojdzie do niego jeżeli wcześniej pije się herbatkę z jemioły; jeżeli już nastąpił udar, wówczas należy pić przez 6 tygodni po 3 szklanki herbatki dziennie, następnie przez 3 tygodnie po 2 szklanki, a później przez 2 tygodnie po 1 szklance (pić pół szklanki przed posiłkiem i pół po)),
– Jako środek hamujący krwawienie (nabrana do nosa zatrzymuje krwawienie z nosa; zażywana doustnie hamuje krwawienie płucne oraz jelitowe w czasie tyfusu i czerwonki),
– Jako środek nasercowy, pobudzający krążenie,
– Bardzo skutecznie obniża podwyższone ciśnienie lub podwyższa ciśnienie zbyt niskie, tym samym uspokaja niespokojne serce,
– Pomaga w zawrotach głowy, zaburzeniach widzenia, szumie w uszach,
– Likwiduje uderzenia krwi do głowy, uczucia zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia widzenia,
– Kobietom pomaga przy zaburzeniach macicy i zaburzeniach miesiączkowych (głównie nadmiernym krwawieniem miesięcznym jak i powtórnym krwawieniem w czasie połogu)
– Przy dolegliwościach okresu przekwitania (kołatanie serca, częstoskurczem, uderzeniami gorąca, uczuciem niepokoju i dusznościami),
– Świeży sok z jemioły może również usunąć niepłodność kobiecą,
– Dawni lekarze zalecali ją w leczeniu epilepsji,
– Dr Bohn, lekarz stosujący metody Kneippa w swojej praktyce zaleciał jemiołę przy przewlekłych skurczach i dolegliwościach histerycznych

Papka ze świeżych owoców jemioły działa bardzo skutecznie na odmrożenia nawet wieloletnie.

Jak pisze Maria Treben w swojej książce: „Z wielu listów, które otrzymuję, wynika, że dzięki jemiole ludzie z nadciśnieniem, silnymi zaburzeniami krążenia, osłabieni, z zaburzeniami czynności serca, a więc także z zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, brakiem chęci do pracy, w krótkim czasie pozbyli się tych dolegliwości. Poczuli się dobrze i praca znów zaczęła im sprawiać radość i zadowolenie.”

Sposoby przygotowania

Herbatka z jemioły:
Herbatę z jemioły przygotowujemy w postaci zimnego wyciągu. Jedną czubatą łyżeczkę do herbaty jemioły należy zalać 0,25 litra zimnej wody. Rano należy lekko podgrzać i odcedzić.

Nalewka:
W aptekach można kupić gotowe krople z jemioły.

Świeży sok:
Świeże liście i łodygi należy umyć gdy są jeszcze wilgotne, a następnie wycisnąć z nich sok w sokowirówce.

Maść do smarowania:
Białe, świeże owoce na zimno wymieszać ze smalcem (stosować zewnętrznie przy odmrożeniach).

Bibliografia:
Treben M., Apteka Pana Boga, Warszawa 1992

Galeria

Viscum album mistel

Jemioła pospolita (rysunek)
200501 Gui I

Jemioła pospolita
200501 Gui II

Jemioła pospolita
Cena od: 2.45 zł

 
 

Podsumowanie:
Jemioła Pospolita (Viscum album)
Nazwa artykułu:
Jemioła Pospolita (Viscum album)
Opis:
Jemioła Pospolita (Viscum album) to z rodziny sandałowcowatych. W Polsce występuje bardzo powszechnie. Jest to roślina półpasożytnicza – pasożytuje przy pomocy ssawek wrastających przez korę aż do drewna, na drzewach liściastych, świerkach i jodłach.
Autor:

Wpis dodany dnia 29 września 2015 godzina 17:43 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.