Głóg Dwuszyjkowy (Crategus oxyacantha) Głóg Jednoszyjkowy (Crategus monagyna)

Glóg DwuszyjkowyGłóg jednoszyjkowy/dwuszyjkowy należy do rodziny różowatych. Czasami mylnie nazywany różą polną-szypszyną. Występuje zazwyczaj w parkach, ogrodach i na ulicach miast jako roślina dekoracyjna (odporny na suszę i ciężkie warunki klimatyczne). Osiąga zazwyczaj do 4 metrów wysokości. Głogi to wysokie krzewy lub drzewa cierniste o niewielkich klapowatych liściach (z góry ciemnozielonych z dołu jaśniejsze), drobnych kwiatach (białych, czerwonych lub różowych) tworzących baldachogrona. Owoce są kuliste koloru ciemnoczerwonego – jadalne. Głóg kwitnie od maja do czerwca, surowcem zielarskim są kwiatostany z sąsiadującymi liścmi oraz owoce (owoce mają dwukrotnie słabszą moc).

Kwiatostany i owoce zawierają:
– Flawonoidy,
– Garbniki,
– Aminy,
– Związki trójterpenowe i purynowe,
– Saponiny,
– Nukleozydy,
– Witaminy,
– Związki kumarynowe.

Kwiatostany – jak zbierać i suszyć:
Zbieramy w pełni kwitnienia, w zależności od odmiany maj/czerwiec. Suszyć w temperaturze do 40 °C w możliwie najkrótszym czasie.

Owoce głogu – jak zbierać i suszyć:
Owoce zbieramy w pełni dojrzałe we wrześniu i październiku. Suszyć w temperaturze do 40 °C w możliwie najkrótszym czasie.

Zastosowanie

Lecznicze działanie składników głogu:
– Rozszerza naczynia wieńcowe, zwiększając przepływ krwi do mięśnia sercowego (nawet do 80%),
– Działa uspokajająco,
– Pomaga w leczeniu nadciśnienia, nerwicy, bezsenności,
– Pomaga w leczeniu starego serca nadmiernie obciążonego/zmęczonego,
– Na zaburzenia rytmu serca i poprawe krążenia krwi w mózgu,
– Pomaga przy zawrotach głowy i ogólnym zmęczeniu,
– Pomaga w leczeniu dusznicy bolesnej.

Sposoby przygotowania

Odwar z głogu:
Odwar przyrządzamy w proporcjach – 1 łyżka suszonych kwiatów na szklankę letniej wody. Przez pół godziny ogrzewamy pod przykryciem nie doprowadzając do wrzenia. Pić po odcedzeniu dwa razy dziennie po pół szklanki. Dawkowanie najlepiej skonsultować z lekarzem.

Z owoców głogu można przygotowywać dżemy, marmolady, przeciery, galaretki, kisiele. Świetnie nadają się również do win, nalewek, herbat.

Bibliografia:
Gumowska I., ziółka i my, Warszawa 1984

Galeria

110 Crataegus oxyacantha L
Głóg dwuszyjkowy (rysunek)
Crataegus laevigata1
Głóg dwuszyjkowy (kwiaty)

 

 

Cena od: 4.50 zł
Podsumowanie:
Głóg Dwuszyjkowy (Crategus oxyacantha) Głóg Jednoszyjkowy (Crategus monagyna)
Nazwa artykułu:
Głóg Dwuszyjkowy (Crategus oxyacantha) Głóg Jednoszyjkowy (Crategus monagyna)
Opis:
Głóg jednoszyjkowy/dwuszyjkowy należy do rodziny różowatych. Czasami mylnie nazywany różą polną-szypszyną. Występuje zazwyczaj w parkach, ogrodach i na ulicach miast jako roślina dekoracyjna (odporny na suszę i ciężkie warunki klimatyczne). Osiąga zazwyczaj do 4 metrów wysokości.
Autor:

Wpis dodany dnia 8 czerwca 2011 godzina 22:33 do kategorii Zioła Lecznicze. Możesz śledzić komentarze tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz, albo użyć trackback ze swojej strony.