Czosnek Niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czosnek Niedźwiedzi zwany również czosnkiem leśnym/cygańskim należy do rodziny czosnkowatych. Na terenie Polski najczęściej możemy go spotkać w terenach górzystych na nizinach występuje dużo rzadziej. Najchętniej rośnie na terenach bogatych w próchnicę – wilgotne łąki, cieniste i wilgotne doliny rzek, pod krzewami, w liściastych i górskich lasach. Charakteryzuje się silnym czosnkowym zapachem, który czuć z dużej odległości. Osiąga zazwyczaj do 50 cm wysokości. Posiada lśniące, lancetowate liście w kolorze zieleni. Liście wyrastają w okresie kwietnia/maja, natomiast kwiaty nieco później w połowie maja i w czerwcu. Posiada podobne właściwości lecznicze jak jego pospolity brak jednak znacznie silniejsze. Szczególnie pomaga w kuracjach oczyszczających oraz chorobach skóry. Surowcem leczniczym są liście i cebule.
Liście/cebule – jak zbierać:
Liście najlepiej zbierać gdy są jeszcze młode w kwietniu/maju przed kwitnieniem. Cebule natomiast późnym latem i jesienią.
Zastosowanie
– Pomaga zachować doskonałą pamięć,
– Zapobiega zwapnieniu tętnic (nadciśnienie),
– Działą korzystnie na żołądek i jelita (leczy ostre biegunki, wzdęcia, kolki, zaparcia),
– Pomaga usuwać robaki, a nawet glisty,
– Na dolegliwości sercowe i besenność,
– Zawroty głowy, uciskanie w głowie, duszności,
– Rozpuszcza flegmę,
– Przy gruźlicy i obrzękach płuc,
– Na trudno gojące się rany,
– Przy schorzeniach naczyń wieńcowych,
– Wspaniale oczyszcza krew, dzięki czemu idealnie sprawdza się w leczniu stanów zapalnych skóry,
– Na wypryski i krosty.
Sposoby przygotowania
Posiekane świeże liście czosnku można stosować jako przyprawę, posypując nim zupy, kanapki, sałatki, potrawy mięsne.
Nalewka z czosnku niedźwiedziego:
Nalewkę przyżądzamy z drobno pokrojonych liści lub cebul czosnku. Napełniamy nimi butelkę do samej szyjki i zalewamy 40% wódką. Zostawiamy na 14 w ciepłym miejscu lub na słońcu. Pijemy w proporcji 10-15 kropli na niewielką ilość wody 4 razy dziennie.
Wino z czosnku niedźwiedziego:
Garść drobno pokrojonych liści zagotować krótko z 1/4 L białego wina. Do smaku można słodzić miodem lub syropami. Pić w ciągu dnia powoli niewielkimi łykami.
Treben M., Apteka Pana Boga, Warszawa 1992
Galeria