Sposoby na nieświeży oddech
Przykry zapach z ust to dość wstydliwy problem.
Pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej oraz szeroki asortyment odświeżaczy do ust to rozwiązania, które pomagają walczyć (a raczej zatuszować) ów przykry problem. Choć odpowiednia higiena jamy ustnej w większości przypadków pomaga w walce z nieświeżym oddechem, nie zawsze bywa całkowitym rozwiązaniem tego problemu. W niektórych przypadkach cuchnący oddech z ust może być objawem poważnej choroby narządów wewnętrznych.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Głównymi przyczynami nieświeżego oddechu są zazwyczaj resztki pożywienia, zalegające miedzy zębami oraz zalegająca w jamie ustnej ślina. Często nieświeży oddech jest spowodowany przez choroby jamy ustnej, jak zepsute zęby, choroby dziąseł lub owrzodzenia.
Przykry zapach z ust może pojawiać się również w przypadku niestrawności oraz przy chorobach układu oddechowego i pokarmowego, jak: cukrzyca, choroby nerek, gruźlica czy angina.
Powodem nieświeżego oddechu może być przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych, które powodują wysuszenie jamy ustnej. Sucha jama ustna to mniejsza ilość śliny, która automatycznie oczyszcza z zabrudzeń zęby i ich okolice.
Jak sobie pomóc
W walce z nieświeżym oddechem podstawową rolę odgrywa higiena jamy ustnej, a więc regularne i staranne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania ust oraz nici dentystycznej. Warto czyścić zęby po każdym posiłku, co zapewnia poczucie świeżości i chroni przed rozwojem bakterii w jamie ustnej. Warto dbać o systematyczne usuwanie kamienia nazębnego.
W walce z przykrym oddechem pomocna jest również właściwa dieta. Świeże owoce oraz warzywa liściaste poprawiają trawienie, i jednocześnie pozwalają ograniczyć problem nieświeżego oddechu. Aby oczyścić zęby, zalecane jest spożywanie jabłek oraz selera, których dodatkową zaletą jest pobudzenie produkcji śliny. Pomocne są również takie rozwiązania, jak żucie świeżej natki pietruszki lub liścia mięty pieprzowej. Mięta może być również wykorzystana w formie naparu, którym można przepłukać usta. Anyż i kozieradka to kolejne, wyjątkowo pomocne zioła w przypadku takich problemów.
Przy owrzodzeniach jamy ustnej pomaga płukanie ciepłą herbatą z przytulii, a przy stanie zapalnym migdałków herbata z szałwii. Na przykry zapach z ust zazwyczaj pomaga kilka kropli olejku jałowcowego, który należy dodać do szklanki letniej wody i pić niewielkimi łykami. W przypadku gdy zapach powodują zmiany w jamie ustnej, powinno pomóc wielokrotne płukanie 40 kroplami nalewki z mirry, rozcieńczonej letnią wodą.
Przy silnie obłożonym języku oraz przykrym zapachu pomaga herbata z piołunu. Należy jednak uważać z proporcjami aby sobie nie zaszkodzić, także nie należy dodawać więcej niż pół łyżeczki piołunu na jedną szklankę wody.
Przed nieświeżym oddechem można się dodatkowo chronić, rezygnując ze spożywania pokarmów o wyjątkowo silnym zapachu. Są to m.in. cebula, czosnek, salami i ostra papryka.